Dlaczego „budzimy sumienia Polaków” – o haśle Instytutu opowiada prezes Sławomir Olejniczak

Hasło Instytutu zaczerpnięte jest bezpośrednio ze spuścizny duchowej ks. Piotra Skargi.

Założony w 2001 roku Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej dał się poznać jako prężnie działająca organizacja katolików świeckich, która w przestrzeni publicznej promuje tradycyjną pobożność, kult Maryjny oraz konserwatywne wartości. W swoich publikacjach Instytut często posługuje się hasłem „Przebudźmy sumienia Polaków”. Skąd inspiracja i pomysł na takie zawołanie? Wyjaśnia to prezes Instytutu – Sławomir Olejniczak.

Powyższe motto, które przyświecało przed czterystu laty posłudze Sługi Bożego księdza Piotra Skargi, definiuje również misję naszego Instytutu. Można sobie postawić pytanie: na czym to budzenie sumień ma polegać? Czy rzeczywiście te sumienia są uśpione? Jeżeli są uśpione, to dlaczego ich budzenie miałoby być lepsze od pozostawienia ich w stanie uśpienia?

Warto się więc zastanowić, na czym takie uśpienie sumienia polega. Sumienie jest po prostu ofiarowanym każdemu człowiekowi od Boga wewnętrznym głosem, który ma zachęcać go do czynienia dobra i przestrzegać przed popełnianiem zła. Mówimy, że człowiek sumienia to właśnie taki, który jest wrażliwy na dobro i zło, który potrafi je rozróżnić i dokonać pomiędzy nimi właściwego wyboru. Z kolei mianem człowieka bez sumienia określamy potocznie kogoś podłego, dla którego zasady moralne i wiara nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście nie ma ludzi bez sumienia, gdyż w każdym człowieku odzywa się ten głos wewnętrzny tak długo, jak żyje, jednak człowiek może dążyć do zagłuszenia go lub właśnie uśpienia.

Na poziomie społecznym uśpione ludzkie sumienia przyczyniają się do coraz większej degeneracji całych narodów, które ostatecznie upadają pod ciosami wrogów, nie potrafiąc się przed nimi obronić i ulegając od wewnątrz rozkładowi moralnemu. I przeciwnie: tam, gdzie ludzie mają sumienia wrażliwe, praktykują religię i przestrzegają norm moralnych, tam też następuje rozwój naturalnych więzi społecznych, czego następstwem jest stabilność społeczna i dobrobyt pomnażany przez pokolenia.

Będąc świadkami tego procesu odchodzenia od chrześcijańskiego stylu życia w obu sferach: osobistej i publicznej, uznaliśmy, że chcemy działać poprzez wzorowanie się na naszym patronie – Słudze Bożym Piotrze Skardze i w ten sposób podjąć trud na rzecz budzenia sumień Polaków. Myślimy tutaj zarówno o pojedynczych ludzkich sumieniach, jak też i o dobru wspólnym naszej Ojczyzny, gdyż masowe odchodzenie od Bożych przykazań może nas doprowadzić do kolejnego upadku Polski.

Sławomir Olejniczak

Prezes Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi