Kaplice w Sudanie Południowym gotowe! Dzięki ofiarności Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

kaplice dla sudanu - stowarzyszenie kultury chrześcijańskiej im. ks. piotra skargi

Zdumiewająca była kwota, dzięki której udało się wybudować od fundamentów całe dwie kaplice w Sudanie Południowym. Już 200 tysięcy zł wystarczyło, by w afrykańskich warunkach postawić katolickie świątynie, które nie tylko będą służyć wiernym tamtejszych młodych wspólnot, ale też pomogą w rozwoju lokalnych społeczności. Całe przedsięwzięcie od strony finansowej zorganizwało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi we współpracy ze Zgromadzeniem Ojców Kombonianów oraz Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Zbiórka funduszy na budowę kaplic w szczerym, sudańskim polu prowadzona była między połową września a początkiem grudnia 2019 roku na stronie DlaSudanu.pl. – Jestem wdzięczny za podjętą przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi inicjatywę niesienia pomocy chrześcijanom w Republice Sudanu Południowego. Dziękuję i proszę o włączenie się w proponowaną akcję budowy miejsc kultu w Sudanie Południowym – apelował wówczas Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Cel został osiągnięty w ciągu kilku tygodni, a budowa kaplic ruszyła już w grudniu!

Wiosną 2020 roku, pomimo docierającej nawet do Południowego Sudanu paniki związanej z zakażeniami koronawirusem, prace przy kaplicach posuwały się do przodu w niezwykle szybkim tempie. Pierwszą w maju 2020 r. ukończono kaplicę w Kowic. Choć na polskie warunki wydaje się ona wyjątkowo skromna, ma niewielki ołtarz, ambonę i kilkadziesiąt ławek, to w południowosudańskiej rzeczywistości jest spełnieniem marzeń naszych katolickich braci z Afryki. Służy głównie odprawianiu Mszy Świętej i nabożeństw, ale wspiera też pobliską szkołę, która nie ma żadnego budynku, a lekcje prowadzone są pod drzewami.

W czerwcu 2020 r. posługujący w Sudanie o. Krzysztof Zębik poinformował, iż kaplica w Piirciok została wybudowana. Latem wyposażano ją w niezbędne elementy wnętrza. W listopadzie 2020 r. kombonianin mógł już z radością stwierdzić: – Kowic stawia pierwsze kroki, ponieważ to nowe miejsce, zaś, przejeżdżając obok Piirciok, zastałem kaplicę pełną ludzi, więc to dobry znak. Poświęcenie kaplic planowane jeszcze w tym roku. Ta w Kowic przyjmie wezwanie Dobrego Pasterza, a świątynia w Piirciok dedykowana będzie Chrystusowi Królowi.

Więcej informacji o akcji Kaplice dla Sudanu, którą zorganizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, w tym także materiały wideo nagrane na sudańskiej ziemi oraz wywiad z o. Krzysztofem Zębikiem, dostępne są na stronie Stowarzyszenia – piotrskarga.pl.